Dekorasyon uygulamalarında gerek ekip, gerekse teknik kadronun tecrübesi, sonucun her yönden tatmin edici olabilmesinin vazgeçilmezidir. Kötü sürprizlerle karşılaşılmaması için mutlaka yapılacak çalışmaları önceden iyi programlayıp, sonrasını düşünmek gerekmektedir. Bu noktada BEKÖZ İNŞAAT sizler için doğru bir tercih olacaktır. Daha kaliteli bir hizmet için firmamızı tercih edebilirsiniz.

  • Konutkent Mahallesi 3035. Cadde No : 74 /A – 44 Suit Tower Çankaya - Ankara
  • +90 533 927 30 87

Kartonpiyer Nedir?

Kartonpiyer; evlerin duvar – tavan birleşimlerinde ve tavanın orta kısımlarının aydınlatma etrafında dekoratif amaçlı kullanılır. Duvar tavan birleşimlerini daha estetik göstermeye yarayan bu malzemeye pek çok evde rastlamak mümkündür. Çok fazla rağbet gören bir ürün olduğu için inşaat sektöründe farklı modellerde ve ebatlarda üretimi yapılmaktadır.

Alçı malzemeden üretilen kartonpiyeri genellikle tavan ve duvar dekorasyonunda kullanırız. Bu ikisi kartonpiyer sayesinde estetik bir biçimde birleşir, perde kornişleri gizlenir.

Bir kartonpiyer alternatifi olan stropiyer ise dekoratif açıdan alçı kartonpiyerle aynı görevi üstlenir. Stropiyerin farkı, köpük diye de bilinen strafor malzemeden imal edilmesi ve uygulanışının çok daha kolay olmasıdır.

Kartonpiyer & Stropiyer – ANKARA

UYGULAMA Alçı kartonpiyer uygulaması zahmetli bir iştir. Alçı bloklar stropiyer bloklara göre çok daha ağırdır. Sağlam bir şekilde yapıştırılmaları için duvar ve tavanda sıva kırılması, delikler açılması gerekir. Bu çalışma sırasında evin toparlanması, etrafın fazla dağılmaması ve kirlenmemesi için tedbir alınması gerekir.

Sert, sağlam, estetik olması ve köşe birleşimlerindeki hataları kapatarak görsel açıdan güzel bir görünüm vermesinden dolayı tercih edilmektedir. Duvar ve tavanın köşe birleşimlerindeki mastarsızlıkları, düzgün olmayan yüzeyleri düzeltmekte faydalıdır. Çünkü sert bir malzeme olduğu için bulunduğu yüzeyin şeklini almaz. Mecburen malzemenin montajından sonra oluşacak olası boşlukların alçı sıva ile tamir edilmesi gerekecektir. Perde kısımlarında duvar ile arasında bir miktar mesafe bırakılarak (20 cm civarı) perdelik görevi görür. Bu sayede kornişin çirkin görüntüsü gizlenerek şık bir görünüm elde edilir.

Kartonpiyer ANKARA – Ankara kartonpiyer yapımı

Uygulama sırasında çok toz çıkacağı unutulmamalıdır. Stropiyer uygulaması ise son derece basit bir süreçtir. Öyle ki eli bu işlere yatkın olanlar evde stropiyeri kendileri döşeyebilirler. Üstelik uygulama sırasında hiç toz çıkmaz. Etraf kirlenmez. YAPIŞTIRMA Alçı kartonpiyer, yapıştırma alçısı ile yapıştırılır. Doğru bir uygulama ile uzun yıllar herhangi bir sorun yaşamadan kullanılır. Eğer yapıştırma doğru yapılmazsa ağır alçı blokların düşmesi tehlike yaratabilir.

Stropiyer ise kendi özel yapıştırıcı ile yapıştırılır. Eğer farklı bir yapıştırıcı kullanılırsa zaman içerisinde sarkma veya açılma görülebilir.

Kartonpiyer Üretimi, Montajı ve Özellikleri Ankara

Bu nedenle stropiyer uygulaması için bayiden ‘özel stropiyer tutkalı’ istenmelidir. Bu şekilde herhangi bir bozulma olmadan stropiyer uzun yıllar kullanılabilir. Sökmek istediğinizde ise kırıp dökme olmaksızın ve duvarları bozmadan spatula ile kolayca sökebilirsiniz.

BOYAMA Alçı kartonpiyer gibi stropiyeri de plastik ve su bazlı boya ile boyayabilirsiniz. Sentetik boya kullanmamalısınız. Stropiyer yapıştırıldıktan sonra en az dört saat tutkalın kuruması beklenip sonra boyaya geçilmelidir.

Stropiyer Ankara Tamirat

Kartonpiyer alçısı, cam elyaf (veya kendir) ve suyun istenilen model, ebat ve şekillerdeki kalıplara dökülmesi ile elde edilir. Burada cam elyaf veya kendir malzemeye mukavemet kazandırmak için gereklidir. Malzemenin montajı özel yapıştırıcısı ile yapılır. Montajında dış ve iç köşe birleşim noktalarının kesimlerinin, gönyesinde ve düzgün olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca ek yerlerininde iyi bir işçilikle muntazam olmasına önem verilmelidir. Malzemenin yapıştırılacağı yüzeyin temiz olmasına ve tutunmayı artırmak için pürüzlü olmasına dikkat edilmelidir. Kartonpiyerin duvar ve tavan kısmına çok iyi yapışması oldukça önemlidir. Aksi takdirde malzeme ileriki zamanlarda yerinden oynayarak düşebilir, eşyalarınıza veya insanlara zarar verebilir. Bunun önüne geçmek için işi bilen iyi bir ustaya yaptırmak önemlidir.

İstenilen türde ebat ve modeldeki kalıptan çıkan malzemenin yüzeyi oldukça pürüzsüzdür. Yerine montajı yapılan malzemenin sadece boyanması işi kalır. Kalıplara dökülen malzemenin homojen bir şekilde hızlıca kuruması sayesinde kalıptan çıkarılabilir. Alçı doğal bir malzeme olduğu için sağlık açısından herhangi bir zararı olmaz. Montajı iyi bir şekilde yapılmışsa yıllarca yapısı bozulmadan durabilir.

Ankara Kartonpiyer

Alçı ile imal edilen kartonpiyerlerin çok fazla ürün çeşitliliği ve modeli vardır. Bu modeller arasında seçim yaparken mekânın karakteri göz önünde bulundurulmalıdır. Eviniz klasik tarzda dekore edilmişse seçilecek kartonpiyer modeli üzerinde kabartma desenleri olabilir. Fakat evinizin dekorasyonu ve eşyalarınız daha modern bir görünümde ise düz modelleri seçmek isabetli olabilir. Seçeceğiniz model ile mekânınızın özelliklerini göz önünde bulundurmanız sayesinde birbiri ile olan uyumu yakalamış olursunuz.

DAYANIKLILIK Alçı kartonpiyer stropiyere göre çarpmalara daha dayanıklıdır. Bu yüzden stropiyer uygulaması çarpma ve darbe riski olmayan yüksek yerlere yapılmalıdır. Tavan ve perde kirişleri gibi uygulamalar stropiyer için uygundur.

Ankara Stropiyer

Daha alçak yükseklikteki ve çarpma riskinin fazla olduğu kemer, kapı, yan duvar süslemelerinde ise alçı kartonpiyer kullanılması tavsiye edilir. Stropiyerin dayanıklılık gösterdiği bir diğer nokta da nemdir. Alçı içermediği için rutubete dayanıklıdır ve banyolarda rahatlıkla kullanılabilir.

DÜŞME-SÖKÜLME RİSKİ Uygulamadaki bir aksaklık veya yanlışlık sonucu hem alçı kartonpiyerin hem de stropiyerin düşme riski vardır. Ancak yapıştırılmasının ardından bir metrelik alçı kartonpiyer blokunun ağırlığı 5 kiloya kadar çıkabilir.

Ankara kartonpiyer ve stropiyer dekorasyon

Stropiyerde ise bu rakam 200 gram kadardır. Stropiyer çok hafiftir ve binaya yük bindirmediği gibi düşme halinde yaralama riski çok daha azdır. MALİYET Maliyet açısından alçı kartonpiyerle karşılaştırıldığında stropiyer daha ucuz bir malzemedir.

Süslemesiz alçı kartonpiyerlerin metresi 6 ile 8 TL arasında değişir ve bu fiyata işçilik ya da süslemeli model farkı eklenir. Stropiyerin metresi 4 ile 6 TL arasında değişir. Çoğu kez işçilik bu fiyatlara dahildir. Düşük kaliteli (2. ve 3. kalite) ve daha ucuz fiyatlı stropiyerler de vardır. Yine de en çok 1. kalite stropiyer kullanılması tavsiye edilir.

Detaylı Bilgi İçin ; 0 312 217 19 71

KADİR ÖZCAN : 0 532 409 11 53

MURAT YILMAZ : 0 533 927 30 87

X